Knihy

Sturm
10.12.2007 21:24
S příchodem podzimu se zrodila legenda
Autorská citace #1
10.12.2007 21:24 - sirien
No, osobně se s tímhle náhledem opravdu až tak neztotožňuji, DL je pro mě typově spíše druhořadá fantasy, ale stejně patří k těm lepším. Postavy mi přišly často spíš nudné a Tasslehof mě v příběhu spíše otravoval, ale tvrzení že každý si najde svého hrdinu je bezesporu pravdivé, protože postavy Raistlina, Kitiary a... D d d... toho mága který v pozdějších knihách dělá Raistlinovi učedníka... tak ty mě opravdu vzaly :)
Autorská citace #2
11.12.2007 09:22 - Dalcor
Dalamar. Každému vyhovuje jiný styl. Ve svém oboru epické fantasy patří ke špičce. Ale pokud máš raději třeba New Weird nebo New Wave tak ti samozřejmě nesedí, ale odsouzení že se jedná o "druhořadu fantasy" nepřijímám.
Autorská citace #3
11.12.2007 09:24 - sirien
Dalamar, jasně, přesně ten, díky :)
Autorská citace #4
14.12.2007 12:09 - Malfin
Druhořadé fantasy? Chceš poznat Dalamárův hněv když se ti tak líbí? :)
Autorská citace #5
14.12.2007 12:38 - Dalcor
Leda že by Siriena povolal z hrobu - Dalamar je nekrom :)
Autorská citace #6
15.12.2007 09:19 - Malfin
Mohl by být dalším ochránce Soikanova háje...třeba v podobě puštíka...:)nebo něčeho jiného...
Autorská citace #7
15.12.2007 09:26 - Malfin
Co se týče té recenze. Draci podzimního soumraku jsou moji asi nejoblíbenější knihou (teda jednou z nich :) ) Také to bylo první DL, které jsem četl. A také mám zvláštní pocity když ji čtu. Dodnes si pamatuju jak jsem ji začal poprvé číst. Dodnes mi při její četbě (a to už bylo hodněkrát) běhá mráz po zádech. Se Sturmem souhlasím. Opravdu každý si najde svého malého-velkého hrdinu.
Autorská citace #8
15.12.2007 12:56 - Dalcor
Je to tak, ačkoliv jsou ty postavy archetypální DnD, tak se je povedlo krásně oživit. Asi napíšu vlastní recenzi
Autorská citace #9
15.12.2007 15:48 - sirien
Zvláštní. Mě právě moc živé nepřišly. Tanis mi přišel hrozně špatně podanej, jakoby v něm vytvořili slušný konflikt, ale prostě ho nedokázali podat (když nad tím přemýšlím, tak to je možná překladem, nevím, neznám originál), Sturm je tak kýčovitej až to bolí, Tasslehof je zase americký syndrom "černoch dělající blbiny v každém filmu" - do vážné fantasy se mi prostě šotek nelíbí, totéž platí o gnómech a celé Stačilo. U Tiky a Laurany jsem měl celou dobu odporný dojem "frenzy leveling-up ať doženem ty skutečné dobrodruhy" (když Tika bojuje s drakoniánem nebo čim štítem - v té scéně mi to vyznívalo jako kdyby se s nim oháněla jak Sturm nebo Karamon). Stejně tak ty dva planinový mi připadali že jsou psaný se syndromem "nesmíme ty charaktery moc rozvést, ať nám nevypadnou z tý předurčený archetypový role kterou jsme jim dali"
Trpaslík byl docela slušně podaná postava starého kmeta co má svá dobrodružství už za sebou a doprovází skupinu hrdinů, která mu už dospěla pod rukama, Raistlin je výborný charakter svojí mnohaúrovňovostí. Kitiara, samozřejmě, i když to je klasický archetip "zlá kočka se kterou by se čtenář nejradši vyspal", na té s trochou cviku není co zkazit. V samotných kronikách mi Karamon přišel děsně nudnej, rozměr dostal teprve v předehře (s tim městem) a pak v Legendách.
Autorská citace #10
21.12.2007 13:31 - Dalcor
Hmm dovolím si s tebou nesouhalsit. Ano psotavy ve srovnánís tímc o ej součsným produktem New Weird nebo i novejších knih jsou ploché, ale prosím je třeba si uvědomit že oproti obecnému žánru High Fantasy a 80% fantasy produkce jsou živé a hlavně - uvěřitelné. Myslím si že na celém DL je hezké to že je uvěřitelné. Není to elf surfující na štítu a hádajíc se s trpaslíkem nad množstvím zabytých nepřátel, nebo 300 starý looser, který s enáhodou stane králem. Čtu li podbná výdobytky fantasy mám s uvěřitelností charakterů poměrně problém. U hrdinů MW+TH jsem v žádné z jejich knih ten problém neměl. Nejsou to magoři který seberou artefakt a nesou ho z bodu A do bodu Z, ńebo sedláci, kterej čapnou kouzelný meč a kácí skvělé šermíře. Ani mutanti, na které celej svět sere, oni mají problémy s živností ale přesto se pouštějí do dalšího a dalšího boje. (plochost Geralta se naplno projevila v románu, který je jeden z nejhorších čtenářských zážitků z fantasy jaký jsem kdy měl).
Mimochodem - Siriene, až příliš často se setkávám ve vážných situacích s lidmi které dělají blbiny. šotci i gnómové do DL patří jak prdelka na nočníček, knihu oživují. Není to jen o tom jak hrdinové jdou s magickým předmětem z bodu A do bodu Z.
Tvé vítky neberu. Dokážu pochopit to co se o Kornikách většinou zmiňuje - přílišné spjatí s herním systémem, předpojatá archetypálnost postav, hody kostkou za rozhodnutím hrdinů.
Možná je to tím že je to kniha, podle herního systému a je to první kniha která tak vznikala a prorážela cestu. Co se týče použitého jazyka a řemeslného zpracování, jsou ty knihy an vrcholu pyramidy podobné produkce a směle se mohu řadit do špičky žánru klasické (High) fantasy po bok takových mistrů žánru jako je Zelazny, Tolien, Holdstosk, Erickson, nebo Anderson.
Porovnám li DL Kroniky, třeba se Star Wars, Diablem, Warcraftem, nebo HALO - vyjde mi, že ač zakládali subžánr a tovřili mu cestu, nikdy nebyly merchandisingovými knihami překonány.
Jasně někdo může říct že argumentace je to stará kniha, nebo zakladatel žánru, není argument mluvící pro, či proti knize. Přesto očekávání současného čtenáře, který zná New Wave, New Weird, Martinovo dílo a další současné knihy je někde jinde. Kroniky ubíhají v poklidném příjemném duchu a jsou to knihy které mají co říct. To je můj názor.
Autorská citace #11
24.12.2007 23:41 - sirien
O řemeslném zpracování jazyka mluvit nebudu - četl jsem jen překlady a popravdě, ne že by mi někde vadily, ale ani mě jazykem nijak zvlášť nezaujaly. Takovej obyč.
Gnómy a šotky u mě neobhájíš. Ještě jsem sem tam ochotný snést jednoto podobného exota, ale udělat z nich hned dvě rasy? Ne, podobné věci se mi ve vážné literatuře opravdu nelíb, prostě mě tam děsně ruší. A kdyby to bylo jen tohle - já navíc za těmi rasami až příliš vidím snahu autorů DL zavděčit se těm děsným DnD geekům co touží potrhlíkovat za každou cenu...
nicméně celé tohle je čistě subjektivní a nikomu neberu, že se mu to líbit může. U mě osobně to je nicméně těžké mínus.
Kroniky jsou samozřejmě lepší literatura než bohužel již většina fantasy a high fantasy, ale to zase, přiznajme si, není až tak moc těžké :( - Zaklínač pentalogie, co jsem slyšel tak většina SW, běžné tuctové fantasy prodávané po desítkách (Goodkin...) je asi stejně tak shitový, jako červená knihovna (tzn. řemeslné zpracování průměr, umělecká kvalita nula). Jsou dokonce i docela dobré, jinak bych je nakonec nechtěl mít doma v knihovně (to je pocta kterou dávám jen věcem které hodnotím vysoko, zbytek si prostě pučim), nicméně tak vysoko jak je řadíš Ty? Ne-e. Tam patří leda tak pro silné stoupence DL /chápu, že zrovna v téhle diskusi jich bude většina.../
Popravdě to že jsu spjaté se systémem a že postavy jsou založeny na archetypech mi nějak moc nevadí - to by bylo jako vyčítat akčnímu filmu že je akční.
Ohledně plochosti postav se očividně neshodnem, ale mě osobně nepřipadaly ty o kterých jsem mluvil moc živé. A už vůbec ne v porovnání s jinými díly MWTH - např. s Temným mečem.
No, třeba se to v Letním žánru zlepšilo, pod stromeček sem ho nedostal, takže si ho koupim až budou penízky...
Autorská citace #12
28.12.2007 11:25 - Malfin
Tak trochu souhlasím se Sirienem ohledně gnómů a šotků. Tas je perfektní postava a vždy se s ní nasměju, ale ostatní autoři to neumí takhle podat/napsat/vytvořit, takže ostatní šotci vypadjí jako vyumělkované kopie. Gnómové jsou fajn, ale nesmí se to jimi v knize hemžit. Nakouknout pod pokličku velkého kotle hory Stačilo a fofrem pryč od tama. Obecně mám prostě jiné rasy ráději. Temný meč jsem četl. Zatím jen ale dva první díly. Mě tam právě ty postavy přišli takové ploché, nudné, fádní...Postavy neprocházely žádnými velkými změnami. Kromě Saryona. Nutno říci, že mě to ale nějakým způsobem zaujalo. Ale sáhnu po dalších dílech až v období krize.
Autorská citace #13
28.12.2007 12:43 - sirien
V Temném meči se právě vývoj těch postav (bohužel) dost odehraje až ke konci ságy - v třetí knize, a potom masakroidně v té úplně závěrečné ve které je už natvrdo i moderní civilizace.
Autorská citace #14
2.1.2008 14:55 - Malfin
ty poslední dvě knihy mám na seznamu "budu číst", ale ještě jsem se k tomu nedostal. Právě, že mě to přišlo jako docela "ploché" čtení. Což mě u autorů W+H docela zarazilo. Ne, že by to bylo špatné, ale člověk neustále čeká nějaký velikový zvrat a obno se to tak vleče.
Autorská citace #15
7.1.2008 22:49 - Dobras
Nedaji se nekde sehnat prvni 4 kroniky dragonlance?ty puvodni?na netu se neprodavaj a k nejakemu solidnimu antikvariatu nemam pristup a nevim jak nebo kde jinde to sehnat.poradte prosim
Autorská citace #16
11.1.2008 09:30 - Dalcor
Příští rok vyjde reedice, reedice Kronik 4 tedy Drakl letního žáru vyšla loni. Viz sekce FANTOM Print
Autorská citace #17
11.1.2008 15:40 - Malfin
Bude se něčím lišit? Nový překlad? Nebo tak? Chybí mi pouze Předehry: světlo a stín.
Autorská citace #18
17.1.2008 08:25 - Dalcor
Ano Kroniky budou v novém překladu ale kromě Legend na rok 2009 se asi nic jiného předělávat nebude.
Autorská citace #19
17.1.2008 09:51 - Malfin
Takže výjdou i Legendy. No príma. A zase v nové překladu. Předpokládám, že se na něm podílíš. Je tam hodně chyb. Nebo chyby asi není to správně slovo...Je tam hodně změn?
Autorská citace #20
17.1.2008 10:11 - Dalcor
Jelikož se ještě nezapočalo, tak nevím :) Katka většinou přeloží knihu asi tak za měsíc, během kterého se mnou konzultuje terminologii (teď třeba Tasův mečík Rabbitslayer). Pak překald dostanu já, mám 14 dní an to abych ho přečetl a vychytal příapdné termnologické chyby, nebo v příapdě překladů přijímaných od Návratu překald totálně opravil. Tj hodně změn jsem zatím dělal jen v Bouřném meči, Vsadíte se jsme s Luckou (snoubenkou) hodně orpavovali stylistiku i nepřesný překlad. Dědictví jsme orpavili, ale FP se rozhodl to celé znovu přeložit. Abych řekl rpavdu, potřebuji někdy čas k tomu abych dovložil nové termíny na web.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0036089420318604 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 43 >
ČAS 0.16746115684509 secREMOTE_IP: 3.235.11.178