Knihy

Malfin
22.1.2009 08:32
Ztracené kroniky 1. První z knih, jež doplňuje bílá místa mezi Kronikami.
Autorská citace #1
22.1.2009 08:32 - Dalcor
Mě se na této knize především líbí, ale zároveň i nelíbí své názory na vztah člověk a víra které Tracy Hickman prezentuje skrz Elistana. Ten právě v téhle knize dostal asi největší prostor pro vývoj.

Jenže právě pro toto moralizování jsem měl někdy pocit že nám Tracy mlátí moralitu do halvy beseballovou pálkou. Ovšem některé jeho myšlenky a závěry jsou docela na místě. Svět by byl o dost hezčí místo, kdyby byly všichni kněží jako Elistan a ne jako svatá inkvizice.

Co mi u knihy naopak příšerně vadí, ačkoliv v českém překaldu a na druhé přečtení už to nebylo tka výrazné je zploštění postav a vytažení jejích nejvýraznějších povahových rysů.

Tj. Karamon je zabedněnější, Laurana i Tika jsou naivnější, Flint chce furt něco dokazovat, Raistlin ej amnipulativnější, Tanis je nerozhodnější. A tak jen Řekyvan (který dostane také pořádný prostor), Zlatoluna a Tas jsou stejní.

Je to návrat po letech k Dragonlance Classic Adventures. Proto musím říct že příběhová linie se velmi odlišuje od Bouřného meče.
Autorská citace #2
22.1.2009 09:36 - Malfin
Musím se přiznat, že tím že tam jsou mí oblíbení hrdinové, opět spolu, tak asi knize i trochu přidávám. Dívám se na ně jinak než třeba na nové postavy z Brány Thorbardinu, kterou čtu teď.
Raistlinovo manipulování tady ale vyvažuje to, že je taky nadmíru manipulován. Docela jsem uvítal, že Flint dostal více prostoru. Jinde ho moc neměl. A přišlo mi poměrně vhodně vyřešené ta jeho touha dokázat svým "zpropadených bratrancům", že i vršecký trpaslík za něco stojí. Karamon tady skutečně stojí jako kůl v plotě občas.
Nejvíce mě ale bilo to, k čemu se uvolil Sturm! To mi prostě nesedne.
Nicméně přesto knihu hodnotím docela kladně. Je problémem očekávat, že dobré bude neustále překonáváno. A je znát, že kniha měla již známý jak začátek tak konec. To se pak musí psát špatně. Autor nemá prostor.
Autorská citace #3
1.3.2009 21:29 - Geralt
Konečně jsem si udělal chvilku a Draky trpasličích hlubin také přečetl, takže přidám pár dojmů.

Časová prodleva mezi původními Kronikami a Ztracenými je znát, ale neřekl bych, že nutně k horšímu. Naopak se mi líbí současný styl, kdy W&H rozložili děj do kratších a stručných kapitol, které zpravidla sledují jen pár postav. Ve výsledku mají jednotliví protagonisté více prostoru na své role, aniž by je někdo rušil - což se může stát, stojí-li na jevišti více herců zároveň.
K mé radosti se tím dostalo dost místa Raistlinovi s Karamonem, i když to nebyla tak úplně ta dvojčata, jaká si člověk pamatuje z Kronik.

Překvapila ta drobná resumé v začátcích (třeba o Raistlinovi a o tom, že se něco přihodilo mezi bratry). Ne že by to bylo špatné, ale mělo to přijít spíše v Dracích podzimního soumraku, protože soudím, že většina čtenářů už dříve přečetla Kroniky a zápletku včetně vyústění zdá. Naopak v Dracích podzimního soumraku mi tahle malá resumé "Co se dříve přihodilo" chyběla.

Je pravda, že Sturmovo rozhodnutí je hodně nepřirozené. Raistlinovo naléhání znělo přesvědčivě a logicky, kladivo je zbraní strategického významu, která může zvrátit válku. Ale že by na to přistoupil rytíř, který celé Draky podzimního soumraku Raistlinovi nevěřil ani slovo, neměl ho rád a ještě první část knihy ve svém přesvědčení pokračoval?

Velice se mi líbil překlad, chtěl bych umět pracovat s jazykem taky tak pěkně a obratně, jak překládala Hana Vlčinská. Rozhodně bod k dobru pro celou knihu.
Autorská citace #4
2.3.2009 07:41 - Noir
Pokoušel jsem se to přečíst o víkendu a trpěl jsem jako kůň. Ta kniha mi přišla zcela zbytečná. Nepřinesla vůbec nic nového, nijak mě neobohatila, vlastně se jen omílalo to, co už bylo napsáno jinde a jindy.
Autorská citace #5
2.3.2009 08:59 - Dalcor
No pokdu jsi od ní čekal něco nového tak jsi asi trpěl falešným předpokaldem. O co se v knize jedná je jasné od té doby co vyšlo dobrodružství, tuším DL2...
Autorská citace #6
2.3.2009 10:09 - Malfin
Dalo očekávat co v té knize bude už jen z přečtení kronik. Jsou tam náznaky nebo vysvětlení.
Autorská citace #7
21.4.2009 14:39 - Baldor
Mě osobně se kniha líbil dodává nové detaily a o kousek zase prohlubuje příběh jen mě mrzí že se VELMI rozchází s příběhem Bouřného meče, pořád jsem čekal kdy přijde požár a staré známé postavy a najednou sem dočetl poslední stráknu a nikde nic to mě trochu zklamalo.
Autorská citace #8
24.4.2009 22:03 - Dalcor
Ani velké nakladatelství nedokáže udržet jednotnou linii. Mimochdem občas ujede i margaret s Tracym...
Autorská citace #9
5.6.2009 16:27 - Magus
Me se teda libila ale nejlepsi bylo ze sem nemusel cekat 3 kapitoly aby se tu neco stalo....=)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0014760494232178 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.065612077713013 secREMOTE_IP: 3.238.162.113